Yazarlarımız  

• Hilmi Köksal Alişanoğlu

1958, Trabzon doğumlu. İlkokulu Trabzon'da okuduktan sonra Darüşşafaka Lisesi’nden ve Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. 12 Eylül döneminde tutuklandı, ağır işkencelere maruz kaldı ve idamla yargılandı. Mizah içerikli kitaplar yazdı. 2003 yılında YUVA-Rare Class adlı kitabında Darüşşafaka yıllarını; 2005’te, Netekim 12 Eylül’de Geldiler adlı eserinde, adıyla anılan dönemde yaşanan trajik olayları mizahi bakış açısıyla kaleme aldı. 2006’da Nereyesun Karadeniz isimli romanı yayınlandı. Bu kitapta, sanayinin gelişimi ve batılılaşma hamlesiyle birlikte 1980’li yıllardan sonra Anadolu insanının değişimi anlatılmaktadır. 2007’de yayınlanan İngilizce Hamburger Nasıl Denir mizahi öykü kitabıdır. 2009’da Çarşamba-Cibali ve 2010’da Oy Trabzon Trabzon Senden Ayrılacağım adlı kitapları yayınlandı. Bu kitabında 1916’daki Rus işgali döneminde Trabzon’da Türk, Rum ve Ermeniler arasındaki ilişkiler anlatılmaktadır.

1987 yılında evlenen Alişanoğlu üç çocuk babasıdır.


• İzzet Celasin
Türk asıllı Norveçli yazar İzzet Celasin 1958 yılında İstanbul’da doğdu. Sol görüş ve faaliyetleriyle ilk kez tanıştığı Darüşşafaka Lisesi’ni bitirdi. 1980 darbesiyle birlikte uzun yıllar cezaevinde kaldı. Mülteci Komisyonu tarafından Belgrad’a kabul edildi. Bir buçuk yılını Yugoslavya’da geçirdikten sonra 1988’den itibaren Norveç’te yaşamaktadır. İlk kitabı “Kara gök, Kara deniz” Norveççe yazdı. Kitap Almanca, İngilizce ve İspanyolca’ya çevrildi.

• Erdim Bakıcı
Yazar Erdim Bakırcı 1 Haziran 1982’de doğdu, lise yıllarını Özel          
Darüşşafaka Lisesi’nde tamamladı. Marmara Üniversitesi İktisat  bölümünü bitiren yazar müzik ve satranç tutkusu ile yazılar yazmaktadır.

Üniversite yıllarında yazdığı  “ Yerçekimsiz” ilk romanıdır.


• Dan Lungu
Dan Lungu Romanya’nın Botaşani kentinde 15 Eylül 1969’da doğmuştur. Kısa hikâye yazarı, şair ve sosyoloji uzmanıdır. Romanya’nın 1990 sonrası dönemindeki en önemli ve etkin yazarlarından biri olarak kabul edilir. Öğrenimini Laşi’de sosyoloji üzerine tamamlar ve Ph. D. ünvanını kazandıktan sonra akademik kariyerine Paris’te ileri doktora ile Paris Üniversitesi’nde devam eder. Edebi olarak, Dan Lungu neorealizm ve postmodernist akımlardan etkilenmiştir. Bu akımların etkisiyle yazdığı kitaplardan bazıları şunlardır; Raiul găinilor (Hen's Heaven), Băieţi de gaşcă (Good Guys), Sînt o babă comunistă! (I'm a communist biddy!), Cum să uiţi o femeie. (How to Forget a Woman), Proză cu amănuntul (Retail Prose).

• Jacek Dehnel 
Jacek Dehnel Mayıs 1980’de Polonya’nın Gdansk kentinde doğmuştur. Şair, yazar, ressam ve çevirmendir. Varşova Üniversitesi Polonya Dili ve Edebiyat’ı bölümünden mezun olmuştur. Şu anda Varşova’da yaşamaktadır.
Şiir ve düzyazı yarışmalarında sayılı ödüller kazanmıştır. 2005 yılında Koscielski Kuruluşu Edebiyat Ödülü’nü ve 2006 yılında Paszport Polityki ödüllerini almıştır.

• Shifra Horn
Shifra Horn 1951 yılında İsrail’in Tel Aviv şehrinde dünyaya geldi. Su anda Kudüs’e komşu konumunda bulunan Gilo’da yaşamaktadır.  Kudüs İbrani Üniversitesi’nde Tevrat çalışmaları ve Arkeoloji üzerine eğitim almıştır. İbrani Öğrenciler Dünya Derneği’nde eğitmen olmuş ve Etiyopyalı Musevilerin İsrail’e geri dönmesinde katkıda bulunmuştur.  Japonya’ya gidene dek İsrail Özümseme Bakanlığı’nda (yeni göçmenleri ve geri dönüş yapan vatandaşlara yardım sağlayan hükümet ofisi) konuşmacı olarak görev almıştır. Tokyo’daki Ginza ilçesinde bulunan Tevrat Okulu’nda  Tevrat ve İbranice eğitimi verdi.Tokyo Musevi Halk Merkezi’nde yönetici  olarak çalıştı.
Shifra Horn 8 tane basılmış kitaba sahiptir. Bunlar; Four Mothers, The Fairest Among Women, Tamara Walks on Water, Ode to Joy, Shalom Japan, Cats A Love Story, The Perfect Pet’ tir. Horn 1997’de WIZO Ödülü ve Yayınevleri Kurumu Altın ve Platin Kitap Ödülü’nü 4 romanıyla almaya değer görüldü. (The Fairest Among Women, Tamara Walks on Water, Ode to Joy). 2002 yılında Financial Daily Globes tarafından  Edebiyat alanında en başarılı kadın seçildi. 2005’te Başbakan Ödülü ve Brenner Ödülü’nü kazandı.    

• Georgi Gospodinov
Georgi Gospodinov 1968’de Bulgaristan’ın Jambol kasabasında dünyaya geldi. Şu anda başkent Sofya’da çalışıyor. Yazarlık, ortak yazarlık ve editörlük yapan Georgi Gospodinov Bulgaristan Bilim Akademisi Edebiyat Enstitiüsü’nde profesördür. 2001 yılından beri “Dnevnik” adlı günlük gazetede “Analizler” bölümünde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2008 yılından itibaren Berliner Kuenstler Programı’nda konuk yazarlık yapmaya başlamıştır.
Georgi Gospodinov aşağıda yazan eserlerde ayrı ayrı, yazar, ortak yazar ve editör görevlerini üstlenmiştir; Lapidarium,  Natural novel,  Bulgarian anthology, Bulgarian chrestomathy, The cherry tree of a nation, I’ve Lived Socialism(171 personal stories)”
Ulusal Edebiyat Ödülü, Bulgar Yazarlar Kurumu Yılın Ödülü almaya hak kazanmıştır.Doğal Roman yılın kitabı seçilmiştir. Yaptığı eserler İngilizce, Almanca, Fransızca, Fince, ve Yunanca gibi birçok dile çevrilmiştir.

• Antti Tuuri
Antti Tuuri Ekim 1944’te Kuhava Finlandiya’da doğdu. Heikki Turunenle birlikte Kendi neslinin öncü yazarlarında olarak bilinir. Pohjanmaa  adlı eseriyle 1985 yılında İskandinav Konseyi Edebiyat Ödülü’ne layık görülmüştür. Lakeuden kutsu  ile 1977 Finlandiya Ödülünü kazanmıştır. Rukajärven tie İngilizce’de  "Ambush"  ve Talvisota  “Kış Savaşı” gibi eserleri film yapılmıştır
.

 

Copyright: APOLLON YAYINCILIK - 2009