TÜRKÇE ENGLISH
 
 

ARKADAŞIM ERNESTO’dan KUMANDAN CHE’ye

Carlos “Calica” Ferrer

7 Temmuz 1953’te yirmi beş yaşındaki Ernesto Guevara, çocukluk arkadaşı Carlos “Calica” Ferrer ile Buenos Aires’ten trene bindi ve Latin Amerika’da yapacağı ikinci ve en belirleyici seyahatine başladı.
Genç Ernesto’nun, Kumandan Che Guevara olma yolunda yaşadığı maceralar ve edindiği tecrübeler ilk kez bu kitapta anlatılıyor.            Motosiklet Günlükleri adıyla kaleme alınan ilki gibi, bu seyahat de, Latin Amerika’da yeni yeni başlayan toplumsal hareketler hakkındaki bilgilerini pekiştirerek hayatlarını sonsuza dek değiştirecek bir tecrübe oluyor.
Kitapta, Calica’nın kişisel albümünden alınan ve daha önce hiçbir yerde yayınlanmamış resimler de bulunuyor. Bu resimler sayesinde iki arkadaşın Alta Gracia kentindeki çocukluk yılları ve birlikte gerçekleştirdikleri seyahat daha iyi anlaşılabiliyor.
İki çocukluk ve gençlik arkadaşının ortak dostu ve ilk seyahatinde Ernesto’ya eşlik eden Alberto Granado, kitaba önsözü ile katkıda bulunuyor ve kelimelerini şu şekilde bitiyor: Teşekkürler Calica, arkadaşımızı hep olduğu ve olacağı gibi, etten kemikten bir adam olarak gösterdiğin bu taze nefesin için.
Bu seyahatten sonra Ernesto Küba devrimine katılacak ve Che’ye dönüşecektir…

 
 
Copyright: APOLLON YAYINCILIK - 2009